środa, 26 stycznia 2011

Historia Capoeira.

Wydarzenia historyczne sięgają 16 wieku,  okolic dzisiejszej Brazylii, były to lata, gdy niewolnictwo nie było niczym niezwykłym. Próbowano więc zaciągnąć do pracy (głównie plantacje kawy) amerykańskich Indian, jednak podatni na choroby i słabi musieli zostać zastąpieni przez silniejszych Afrykańczyków, których milionami zaczęto zwozić głównie z Angoli.
Razem z ludźmi (głównie ludów Bantu) przywędrowała również ich kultura. Niewolnicy buntowali się przez co zaczęto mieszanie różnych plemion więc także kultury. Tak więc wymieszały się się wierzenia Indian, Afrykańczyków. Żeby nie wywoływała spięć religijnych została wprowadzona przymusowa chrystianizacja. Z czasem wymieszały się wierzenia Indian (głównie Tupi), Afrykańczyków (Bantu) i chrześcijan. Na tym gruncie wyrosło voodoo (jamajka, kuba itd) oraz candomble - religie-kulty wielu bożków o wielu imionach (również świętych chrześcijańskich). Tak powstawała dusza capoeira.
Proste techniki, ruchy, walka wzięły się głównie z plemiennych gier i zabaw, tańca gdzie młodzi chłopcy polowali na siebie uderzeniami i kopnięciami, a zwycięzca dostawał nagrodę.
Z kolei ciało capoeira, czyli to jak dzisiaj wygląda ewoluowało latami, od prostych kopnięć, potem (gdy ją zakazano) w 19 wieku dodano instrumenty muzyczne, krok ginga i pozorność walki-tańca. Duży wkład w formę miały tu rytuały afrykańskie i samo candomble (śpiew, klaskanie, muzyka i jej forma "odzewu-odpowiedzi", tworzenie koła "roda").

Jednak capoeira została zakazana. Nie wolno było niewolnikom ćwiczyć żadnych systemów samoobrony, jednak przeskoczyli oni ten zakaz (grożący kary chłosty) kamuflując ją pod postacią tańca. Ciosem dla niewolników okazało się zniesienie niewolnictwa. Miliony czarnych bez wykształcenia i pracy z dnia na dzień trafiło na ulicę. Często jedyną alternatywą były kradzieże, rozboje, zabójstwa - cała paleta patologii, którą wiązano bezpośrednio również z Capoeira. Za jej uprawianie lub bycie znanym z jej uprawiania wprowadzono karę śmierci. Od tego czasu nawet "tańczenie" capoeira robiono w ukryciu


W XX wieku capoeirę zrewolucjonizował Mestre Bimba. Dodał do znanych mu technik elementy z innych sztuk walki. Zmieniając capoeirę Mestre Bimba stworzył styl zwany Regional znacząca różniący się od tradycyjnego stylu Angola. W latach 30 ubiegłego wieku zorganizował pokaz dla rządu, co związało się z otwarciem przez niego szkoły capoeiry i zniesieniem zakazu jej praktykowania. 


Przez specyfikacje polityki Brazylii capoeira wyniszczyła się. Nigdy nie powstała jedna wielka federacja biorąca mądrości Mestre Bimby. To spowodowało, że klasyfikacja stopni, wiedzy, kształtowania każdej szkoły jest inna. Tak właśnie się stało z jego uczniami.
Każdy Mestre uhonorowany tym stopniem może odejść i założyć własną grupę...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz